Göz Tansiyonuna Dikkat

Göz Tansiyonuna Dikkat


Göz tansiyonu kontrolü önemli

 

En basit tabirle göz içinde bulunan sıvının basıncının yükselmesine göz tansiyonu (glokom) denir. Verilere göre, göz hekimlerine başvuran her 11 hastanın birinde göz tansiyonu tespit edilmektedir. Dahası tüm görme kayıplarının yüzde 25’ini göz tansiyonu oluşturmaktadır. Her yaşta görülebilen göz tansiyonu hastalığı, erken dönemde farkedilemezse eğer yapılacak tedavilerde başarı oranı düşük seyretmekte ve ilerleyen görme kayıpları ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı göz tansiyonu herkes tarafından dikkate alınıp göz muayene kontrolleri ihmal edilmemelidir.

 

Sinsi seyredip, aniden ortaya çıkabilir

Göz tansiyonu birçok hastada hiçbir bulgu vermeden aniden ortaya çıkmaktadır. Göz içerisindeki sıvının devamlı bir şekilde yenilenmesi için göz içi kanallarının her zaman açık olması gerekmektedir. Nedeni şu ana kadar tam olarak anlaşılamasa da bazı insanlarda bu kanallar zamanla tıkanmakta ve göz içindeki sıvı dışarı aktarılamamaktadır.Başta sinirler olmak üzere gözün anatomisi bu basınç artışından etkilenmekte ve ani görme kayıpları ortaya çıkmaktadır.

 

Kimler risk altında

  • 40 yaş üstü kişiler
  • Ailesinden göz tansiyonu hikayesi olanlar
  • Uzağı görememe (miyop) rahatsızlığı olanlar
  • Diyabetliler ve hipertansiyonlular
  • Steroid gibi bazı ilaçları uzun dönem kullananlar
  • Göze travma, darbe hikayesi olanlar

 

Görme bulanıklığı, gözde kırmızılık ve ağrı şikayetleriniz birden başlarsa eğer vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurmalısınız. Hemen ilaç tedavisine başlayıp ardından cerrahi işlemi planlamak gerekmektedir.Aksi takdirde geri dönülmez görme kayıpları kaçınılmazdır. Bu vahim durumun önüne geçebilmenin en önemli tedbiri yıllık göz muayenesini ihmal etmemektir.

 

Huzurlu ve keyifli pazarlar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.